


| Brand | Acer |
|---|---|
| Warranty | 2 Year |
| In The Box | 1 LED TV, 1 Remote, 2 AAA Battery, 1 User Manual, 1 Table Top Stand, 4 Screws, 1 Warranty Card |
| Model | AR43GR2851VQD |
| Voltage Requirement | AC 100 – 240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Processor Cores | 4 |
| Internal Storage | 16 GB |
| RAM | 2 GB |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
|---|---|
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Other Display Features | Dolby Vision, MEMC, 1.07 Billion colours, Wide Colour Gamut, Intelligent Frame Stabilization Engine, Dynamic Signal Calibration, HDR10 with HLG, UHD Upscaling, Super Brightness, Micro Dimming, Blue Light Reduction |
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR Format Display Types | HDR10, HLG, Dolby Vision |
| HDR | Yes |
| Upscaling | Yes |
| Dimensions | 966 (W) x 617 (H) x 220 (D) mm |
|---|
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 30 W |
| Other Audio Features | High Fidelity Speakers with Dolby Atmos, 5 Sound Modes – Stadium, Standard, Movie, Music, Speech |
| Output Per Speaker | 15 W |
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| HDMI Version | 2.1 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Component Output Ports | 1 |
| USB Ports | 2 (Side) |
| Band Support | 5.0 GHz + 2.4 GHz |
| Image Formats Supported | GIF, JPEG |
|---|---|
| Video Formats Supported | AVI, MPEG |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Zee5, Eros Now, JioCinema, SonyLiv, Youtube, Hungama, Google Play Store, Hotstar, etc. |
| Other Smart Features | Google TV |
| Operating System | Google TV |
| Internet Access In Remote | Yes |
|---|