

| Country of Origin | China |
|---|---|
| Brand | Kingston |
| Pins | 204 |
| Buffered / Unbuffered | Unbuffered |
| Compatible Device | Laptop |
| Model | KVR1333D3S9/2G |
| Error Check | Non-ECC |
| Burst Length | 8 |
| Capacity | 2 GB |
| Series | Value |
| Cooling | Yes |
|---|---|
| CAS Latency | CL 9-9-9 |
| Error Check | Non-ECC |
| Additional Features | 8 Independent Internal Bank, Posted CAS, 8-bit Pre-Fetch, On Die Termination Using ODT Pin, Asynchronous Reset |
| Power Requirements | 1.5V |
| Pins | 204 |
|---|---|
| RAM Type | DDR3 |
| Buffered / Unbuffered | Unbuffered |
| CAS Latency | CL 9-9-9 |
| Burst Length | 8 |
| Capacity | 2 GB |
| RAM Bus Speed | upto 1333 MHz |
| Warranty Type | Manufacturer |
|---|---|
| Warranty | Lifetime Warranty |