


| Series | Celeron |
|---|---|
| Model | 3542, Inspiron 15 |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Netbook |
| Sales Package | Laptop, Warranty Card, Charger, Battery |
| OS Type | Windows 8.1 (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Type | LED |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 15.75 inches |
| Resolution (Pixels) | 1366 x 768 pixels |
| Display PPI | 99 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | 10/100 LAN |
|---|---|
| WiFi standard | Dell Wireless N 1705 |
| Bluetooth (Version) | v4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | 3-in-1 Card Reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Keyboard | Standard Keyboard |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
| Optical Drive | Yes |
| Dimensions | 381.4 x 267.6 x 26.6 mm |
| Weight (KG) | 2.16 kg |
| Sound | 2 x Tuned Speakers, Waves MaxxAudio |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 1.4 GHz |
|---|---|
| Cache (MB) | 2 MB |
| Processor Name | 2nd Gen Intel Celeron 2957U |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 2 x 1.4 GHz Cores |
| GPU (Model) | Intel Integrated HD4400 |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | DDR3 |
|---|---|
| RAM (GB) | 8 GB |
| RAM Slots | 1 |
| Hard Disk Capacity | 500 GB |