
| Series | Core i5 |
|---|---|
| Model | MD101HN/A |
| Utility | Everyday Use |
| Sales Package | MacBook Pro, AC Wall Plug, Power Lead, Magsafe 2 Power Adapter |
| OS Type | Mac OS X Mavericks |
|---|---|
| Warranty | 1 Year manufacturer warranty Years |
| Display Type | HD LED Backlit Glossy Widescreen Display |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 13.3 inches |
| Resolution (Pixels) | 1280 x 800 pixels |
| Display PPI | 113 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | 10/100/1000BASE-T Gigabit Ethernet |
|---|---|
| WiFi standard | IEEE 802.11a/b/g/n |
| Bluetooth (Version) | v4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | SDXC Card Slot |
| Camera | 720p FaceTime HD Camera, 0.92 MP |
|---|---|
| Keyboard | Full-size Backlit Keyboard |
| Inbuilt Microphone | Dual Microphones |
| Speakers | Yes |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 325 x 227 x 24.1 mm |
| Weight (KG) | 2.06 kg |
| Sound | Stereo Speakers with Subwoofer |
| Cache (MB) | 3 MB |
|---|---|
| Processor Name | 3rd Gen Intel Core i5 3210M |
| GPU (Model) | Intel HD Graphics 4000 |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | DDR3 |
|---|---|
| RAM (GB) | 4 GB |
| RAM Bus Speed (Mhz) | 1600 MHz |
| Hard Disk Capacity | 500 GB |
| Battery Backup (Hours) | Upto 7 hours |
|---|---|
| Adapter (Type) | 60W MagSafe Power Adapter |