




| Series | MacBook Air |
|---|---|
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| Included Software | Built-in Apps: App Store, Books, Calendar, Contacts, FaceTime, Find My, Freeform, GarageBand, Home, iMovie, Keynote, Mail, Maps, Messages, Music, Notes, Numbers, Pages, Photo Booth, Photos, Podcasts, Preview, QuickTime Player, Reminders, Safari, Shortcuts, Siri, Stocks, Time Machine, TV, Voice Memos |
| OS Type | Mac OS Ventura |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Type | Liquid Retina display, LED-backlit display with IPS technology |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 15.3 inches |
| Resolution (Pixels) | 2880 x 1864 pixels |
| Display PPI | 224 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | No |
|---|---|
| WiFi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth (Version) | v5.3 |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Advanced Support for High-Impedance Headphones |
| Camera | 1080p FaceTime HD camera |
|---|---|
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard with Touch ID – US English |
| Inbuilt Microphone | Three-mic Array with Directional Beamforming |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 340.4 x 237.6 x 11.5 mm |
| Weight (KG) | 1.51 kg |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Sound | Six-speaker sound system with force-cancelling woofers, Wide stereo sound |
| Cache (MB) | 16 MB |
|---|---|
| Processor Name | Apple M2 |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 4 x (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Performance Cores4 x (Turbo Speed upto 2.4 GHz) Efficient Cores |
| RAM Type | DDR4 |
|---|---|
| RAM (GB) | 8 GB |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 512 GB |
| Battery Backup (Hours) | Upto 18 hours |
|---|---|
| Adapter (Type) | 35W USB-C Power Adapter |