



| Series | Core i5 |
|---|---|
| Model | MQD42HN/A |
| Utility | Everyday Use |
| Sales Package | Laptop, Battery, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Included Software | Built-in Apps: Siri, Safari, App Store, iMovie, GarageBand, Keynote, FaceTime, iBooks, iTunes |
| OS Type | Mac OS Sierra (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 Year Onsite Warranty Years |
| Display Type | WXGA+ LED Backlit Display |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 13.3 inches |
| Resolution (Pixels) | 1440 x 900 pixels |
| Display PPI | 128 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | Yes |
|---|---|
| WiFi standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth (Version) | v4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | SDXC Card Reader |
| Camera | 720p FaceTime HD Camera, 0.92 MP |
|---|---|
| Keyboard | Full-size Backlit Keyboard |
| Inbuilt Microphone | Dual Microphones |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 325 x 227 x 17 mm |
| Weight (KG) | 1.35 kg |
| Sound | Stereo Speakers |
| Cache (MB) | 3 MB |
|---|---|
| Processor Name | 5th Gen Intel Core i5 |
| GPU (Model) | Intel Integrated HD Graphics 6000 |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | DDR3 |
|---|---|
| RAM (GB) | 8 GB |
| RAM Bus Speed (Mhz) | 1600 MHz |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 256 GB |
| Battery Backup (Hours) | Upto 12 hours |
|---|---|
| Adapter (Type) | 45 W MagSafe 2 Power Adapter |