




| Series | Pentium |
|---|---|
| Model | UN.Y52SI.008 |
| Utility | Everyday Use |
| Sales Package | Laptop, Battery, Adapter, Warranty Document |
| Included Software | Acer Explorer |
| OS Type | Windows 10 Home (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 Year International Travelers Warranty (ITW) Years |
| Display Type | HD LED Backlit Acer CineCrystal TFT LCD Display |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 14 inches |
| Resolution (Pixels) | 1366 x 768 pixels |
| Display PPI | 112 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | Gigabit Ethernet, Wake-on-LAN Ready |
|---|---|
| WiFi standard | Acer InviLink Nplify IEEE 802.11b/g/n |
| Bluetooth (Version) | v4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Keyboard | Chiclet Keyboard |
| Inbuilt Microphone | Built-in Microphone |
| Speakers | , Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 342 x 240 x 29.2 mm |
| Weight (KG) | 1.77 kg |
| Sound | High Definition Audio Support, 2 x Built-in Stereo Speakers |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 1.6 GHz |
|---|---|
| Cores | Quad Core |
| Threads | 4 |
| Cache (MB) | 2 MB |
| Processor Name | 4th Gen Intel Pentium N3700 |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 2.4 GHz) Cores |
| GPU (Model) | Intel Integrated HD Graphics |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | DDR3 |
|---|---|
| RAM (GB) | 4 GB |
| RAM Slots | 1 |
| Hard Disk Capacity | 500 GB |
| Battery Backup (Hours) | Upto 3.5 hours |
|---|---|
| Adapter (Type) | 40 W AC Adapter |