





| Series | Core i5 |
|---|---|
| Model | NH.QFHSI.008 |
| Utility | Gaming |
| Device Type | Netbook |
| Sales Package | Battery, Adaptor, Laptop |
| OS Type | Windows 11 Home (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Type | IPS |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 15.6 inches |
| Resolution (Pixels) | 1920 x 1080 pixels |
| Display PPI | 141 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | No |
|---|---|
| WiFi standard | Killer Wi-Fi 6 AX 1650i |
| Bluetooth (Version) | v5.1 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Keyboard | 4 Zone RGB keyboard With Dedicated NitroSense Key |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 360 x 271 x 26 mm |
| Weight (KG) | 2.5 kg |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 2 GHz |
|---|---|
| Cores | Octa Core (4P + 4E) |
| Threads | 12 |
| Cache (MB) | 12 MB |
| Processor Name | 12th Gen Intel Core i5 12450H |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 4 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores4 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| GPU (Model) | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
|---|---|
| Dedicated Memory (Type) | GDDR6 |
| GPU Brand | NVIDIA |
| RAM Type | DDR4 |
|---|---|
| RAM (GB) | 8 GB |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 512 GB |
| Battery Backup (Hours) | Upto 5 hours |
|---|---|
| Adapter (Type) | 3-pin 230 W 5.5 PHY AC adapter |