

| Brand | Vu |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 TV Unit, Remote Controller, 2 AAA Batteries, Power Cord, Cable Tie, User Manual, Table Top Stand, VESA Wall Mount |
| Model | 40D6535 |
| Power Consumption | 70 W |
| Voltage Requirement | AC 100 – 240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Curve TV | No |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal |
| Touch Screen | No |
| Size (Diagonal) | 40 in |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Weight (with Stand) | 9.67 kg |
|---|---|
| Dimensions | 928.5 (W) x 552.1 (H) x 91.2 (D) mm |
| Weight (without Stand) | 6.47 kg |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 20 W |
| Other Audio Features | Bass and Treble Control, Automatic Volume Control (AVL), Audio Equalizer |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Audio Formats Supported | MPEG, AAC, MP3, WMA |
| Bluetooth | No |
|---|---|
| Ethernet | No |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 (Side) |
| MHL Enabled | No |
| NFC Enabled | No |
| USB Ports | 2 (Side) |
| Other Video Features | Movies Support in USB Mode |
|---|---|
| Video Formats Supported | MKV, 3GP, MP4, MOV, FLV |
| Smart TV | No |
|---|
| Touch Controls On Remote | Yes |
|---|