


| Brand | Sanyo |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | TV Set, Pedestal, Remote, Batteries (2), AV Out Cable, User Manual, Wall Mount |
| Model | XT-49S7200F |
| Power Consumption | 120 W |
| Voltage Requirement | AC 100 – 240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Curve TV | No |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal |
| Touch Screen | No |
| Size (Diagonal) | 49 in |
| Aspect Ratio | 4:3, 16:9, Zoom1, Zoom2, Just Scan |
| Weight (with Stand) | 11.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1102.1 (W) x 640.8 (H) x 79.5 (D) mm |
| Weight (without Stand) | 11.2 kg |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 20 W |
| Other Audio Features | Box speakers |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Audio Formats Supported | MP3 |
| USB Ports | 2 |
|---|
| Image Formats Supported | .jpeg, .png |
|---|---|
| Video Formats Supported | MP4 |
| Smart TV | No |
|---|
| Touch Controls On Remote | No |
|---|