
| Brand | Onida |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | Television, Remote Control, Batteries, Wall Mount, User Manual, Warranty Card |
| Model | 55UIB |
| Power Consumption | 120 W |
| Voltage Requirement | 100 – 240 V |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.35 W |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
|---|---|
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Other Display Features | Color control |
| Size (Diagonal) | 55 in |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| Weight (with Stand) | 17.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1241.6 (W) x 721.2 (H) x 63.1 (D) mm |
| Weight (without Stand) | 17.9 kg |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 20 W |
| Other Audio Features | 5 Band Equalizer, Auto volume leveller: Balance |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Audio Formats Supported | MP3 |
| Bluetooth | No |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| MHL Enabled | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| USB Ports | 2 |
| Image Formats Supported | JPEG |
|---|---|
| Analog TV Reception Formats | PAL, NTSC, SECAM |
| Video Formats Supported | AVI, MP4, MPEG, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, RealMedia |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Supported Apps | yes, etc. |
| Other Smart Features | Display Mirroring, Hotel Mode, MHL, SmartView, WiFi Direct, Android, Future Ready |
| Social Media Integration | Yes |
| Operating System | Custom Android |
| Touch Controls On Remote | no No |
|---|---|
| Universal Control Remote | no No |
| Other Remote Features | Magic Remote |