



| Country of Origin | India |
|---|---|
| Brand | LG |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 LED TV, 1 Magic Remote Control, 1 Table Top Stand, 1 User Manual |
| Model | QNED81 |
| Voltage Requirement | AC 100~240V 50-60H |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Processor | Alpha 7 Gen5 AI Processor |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
|---|---|
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal |
| Other Display Features | Active HDR, HGIG Mode, HDR 10 Pro, Nano Color Pro, Dynamic Vivid, Motion Pro, AI 4K Upscaler, Dynamic Vivid, Billion Rich Color, HLG, Resolution Upscaler, FILMMAKER MODE, FreeSync Compatible, |
| Size (Diagonal) | 65 in |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| HDR Format Display Types | HDR10, HLG |
| HDR | Yes |
| Upscaling | Yes, AI 4K Upscaler |
| Weight (with Stand) | 26.2 kg |
|---|---|
| Weight (without Stand) | 24.5 kg |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 20 W |
| Other Audio Features | AI Sound Pro (Virtual 5.1.2 Up-mix), Down Firing Speakers, Auto Volume Leveling, Clear Voice Pro, AI Acoustic Tuning, TV Sound Mode Share, WiSA Ready, Bluetooth Surround Ready |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Audio Formats Supported | MP3, WAV, WMA, OGG, FLAC |
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 (Rear) |
| Component Output Ports | 1 |
| USB Ports | 1 (Side), 1 (Rear) |
| Video Formats Supported | ASF/WMV/AVI (Xvid, H.264/AVC)/MP4/M4v/ MOV (H.264, H.265, MPEG-4, HEVC, AV1), AV1/ MKV (MPEG-2, MPEG-4, H.264, H.265, VP8, VP9, HEVC, AV1) TS/TRP/TP/MTS/MPG/3GP/3G2/ MPEG/DAT/VOB/HEVC (Up to 3840×2160 @ 60p) / AV1 (Up to 3840×2160 @ 60p) |
|---|
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Disney+ Hotstar, etc. |
| Other Smart Features | LG webOS Smart TV |
| Operating System | webOS |
| Internet Access In Remote | Yes |
|---|---|
| Universal Control Remote | Yes |
| Other Remote Features | Magic Remote, Remote Control Batteries |