


| Brand | JVC |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 TV Unit, User Manual, Remote, Wall Mount, Battery |
| Model | LT-43N7105C |
| Power Consumption | 75 W |
| Voltage Requirement | AC 110 – 240 V |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Processor Cores | 4 |
| Processor | Cortex-A53 |
| Internal Storage | 8 GB |
| RAM | 1 GB |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
|---|---|
| Curve TV | No |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewing Angle | 180 ° Horizontal, 180 ° Vertical |
| Touch Screen | No |
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Weight (with Stand) | 12 kg |
|---|---|
| Dimensions | 930 (W) x 565 (H) x 85 (D) mm |
| Weight (without Stand) | 8 kg |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 40 W |
| Other Audio Features | Theatre Zone DTE Sound Technology |
| Output Per Speaker | 20 W |
| Audio Formats Supported | Audio Codec: MP3, WMA, M4A, AAC |
| Ethernet | Yes |
|---|---|
| Screen Mirroring | Yes |
| USB Ports | 2 |
| Image Formats Supported | JPEG, PNG |
|---|---|
| Video Formats Supported | MP4, AVI, FLV, WMV, TS, MKV, MOV, DAT, VOB, RM |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Supported Apps | Facebook, YouTube, Hotstar, Amazon Prime, Netflix, Eshare, Netrange Supported Voot, Zee5, Hungama, Eros Now, etc. |
| Social Media Integration | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | Mali-450MP |
|---|