

| Brand | Impex |
|---|---|
| Warranty | 2 Year |
| In The Box | Impex Fiesta 43 4K Ultra HD TV, Magic remote, Wall Mount, Base stand boot, User manual &battery |
| Model | Fiesta UFX2AA11 |
| Power Consumption | 115 W |
| Voltage Requirement | 100-240V |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Processor Cores | 4 |
| Processor | ARM CA 55 |
| Internal Storage | 8 GB |
| RAM | 1.5 GB |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
|---|---|
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Other Display Features | HDR10, HLG |
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR Format Display Types | HDR10, HLG |
| HDR | Yes |
| Weight (with Stand) | 6.7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 962 (W) x 610 (H) x 190 (D) mm |
| Weight (without Stand) | 6.5 kg |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 12 W |
| Output Per Speaker | 6 W |
| Audio Formats Supported | AAC, DOLBY AC-4, 4, WMA.AMR-N8, AMR-WB |
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Component Output Ports | 1 |
| USB Ports | 2 |
| Video Formats Supported | H2.64/AVC, HEVC, AVI, V8, V9 |
|---|
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Supported Apps | Jio cinema, ZEE 5, Voot, Prime Video, etc. |
| Social Media Integration | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
|---|---|
| Universal Control Remote | Yes |
| Graphics Processor (GPU) | IMG BXE4 GPU |
|---|