


| Brand | Acer |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 LED TV, 1 Remote, 2 AAA Battery, 1 User Manual, 1 Table Top Stand, 4 Screws, 1 Warranty Card |
| Model | AR43GR2841FDFL |
| Processor Cores | 4 |
| Internal Storage | 16 GB |
| RAM | 1.5 GB |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Other Display Features | HDR10, HLG, Intelligent Frame Stabilization Engine, Dynamic Signal Calibration, 16.7 Million Colours, Super Brightness, Micro Dimming, Blue Light Reduction |
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR Format Display Types | HDR10, HLG |
| HDR | Yes |
| Weight (with Stand) | 6.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 966 (W) x 617 (H) x 220 (D) mm |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 30 W |
| Other Audio Features | High Fidelity Speakers with Dolby Audio, 5 Sound Modes – Stadium, Standard, Movie, Music, Speech |
| Output Per Speaker | 15 W |
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| HDMI Version | 1.4 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Component Output Ports | 1 |
| USB Ports | 2 |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, YouTube, Disney+Hotstar, etc. |
| Other Smart Features | Google TV, Content Recommendations, Watchlist, Personal Profile, Kids Profile, Google Assistant |
| Operating System | Google TV |
| Internet Access In Remote | Yes |
|---|