
| Architecture | 32 bit |
|---|---|
| Series | E6850 |
| Integrated Graphics | Yes |
| Virtualization Support | Yes |
| Brand | Intel |
| Sales Package | 1 UNIT CORE 2 DUO E6850 PROCESSOR (OEM), 1 UNIT FAN & HEAT-SINK |
| Memory Channels | 2 |
| Weight | 20000 mg |
| Dimensions | 37.5 x 37.5 x 3 mm |
| CPU Clock Speed Upto | GHz |
|---|---|
| CPU Clock Speed | GHz |
| CPU Threads | 2 |
| Additional Features | INTEL HD |
|---|---|
| Virtualization Support | Yes |
| Integrated Graphics | Yes |
| Data Rate | DDR3 |
|---|---|
| Memory Channels | 2 |
| RAM | DDR3 (G41 MOTHERBOARD), DDR2 (G31 MOTHERBOARD), 8 GB |
| RAM Bus Speed | 1066 MHz |
| Covered in Warranty | MANUFACTURING DEFECTS |
|---|---|
| Not Covered In Warranty | BURNT AND DAMAGE, ALTERED OR MODIFIED, DENTS, SCRATCHES, SHORT-CIRCUIT |
| Warranty | 1 month, 30 DAYS SELLER |
| Warranty Service Type | NA |
| Series | E6850 |
|---|---|
| Brand | Intel |