

| Country of Origin | Singapore |
|---|---|
| Brand | Crucial |
| Pins | 260 |
| Buffered / Unbuffered | Unbuffered |
| Compatible Device | Laptop |
| Model | CT16G4SFD832A |
| Error Check | Non-ECC |
| Capacity | 16 GB |
| CAS Latency | 22 |
|---|---|
| Error Check | Non-ECC |
| Additional Features | Faster Burst Access Speed, Reduce Power Consumption, 30% Increased Bandwidth |
| Power Requirements | 1.2V |
| Pins | 260 |
|---|---|
| RAM Type | DDR4 |
| Buffered / Unbuffered | Unbuffered |
| CAS Latency | 22 |
| Capacity | 16 GB |
| RAM Bus Speed | upto 3200 MHz |
| Warranty Type | Manufacturer |
|---|---|
| Warranty | Lifetime Warranty |