




| Brand | Panasonic |
|---|---|
| Launch Year | 2025 |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | TV Set-1N, Pedestal-1N, Remote- 1N, Remote Batteries-2N, Operating Instruction Manual-1N, AV Cable-1N, Wall Mount Unit-1N |
| Model | TH-55PX740DX |
| Internal Storage | 16 GB |
| RAM | 2 GB |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
|---|---|
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Size (Diagonal) | 55 in |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR Format Display Types | HDR10, HDR10+ |
| HDR | Yes |
| Color Enhancement | Hexa Chroma Drive |
| Picture Processor | 4K Color Engine |
| Upscaling | Yes |
| Weight (with Stand) | 11.3 kg |
|---|---|
| Dimensions With Stand | 1225 (W) x 776 (H) x 233 (D) mm |
| Dimensions | 1225 (W) x 718 (H) x 91 (D) mm |
| Weight (without Stand) | 11.2 kg |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, ARC |
| Ethernet | Yes |
| HDMI Version | 2.1 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| USB Ports | 2 |
| Digital TV Reception Formats | ATV/DVB-S/S2 |
|---|
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| APP Store Display Type | Google Play Store |
| Supported Apps | Netflix, Amazon Prime Video, Youtube, etc. |
| Voice Assistant | Yes, Google Voice Assistant |
| Operating System | Android TV |
| Internet Access In Remote | Yes |
|---|---|
| Universal Control Remote | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
|---|