





| Processor Name | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 |
|---|---|
| Max Clock Speed (Big Core) | 2.8 GHz |
| Max Clock Speed (Small Core) | 1.8 GHz |
| Processor Cores (Big) | 1 |
| Processor Cores (Small) | 7 |
| Internal Storage |
512 GB |
| RAM |
12 GB |
| Screen Size | 6.59 inches |
|---|---|
| Display PPI | 460 |
| Display Type | OLED |
| HDR Support | Yes |
| Resolution | 1256×2760 px |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Rear Camera (Resolution - Highest) | 50 MP, f/1.8, Wide, 50 MP, f/2.8, Telephoto, 8 MP, f/2.2, Ultrawide, |
|---|---|
| Number of Front cameras | 1 |
| Type of Secondary Rear Camera | Telephoto, ultrawide |
| Stabilisation | Yes |
| Primary Camera Aperture | 1.8 |
| Front Facing Aperture | 2 |
| Max Video Resolution | 4K |
| Battery rating (mAh) | 6500 |
|---|---|
| Fast Charging | Yes |
| Fast Charging Wattage | 80 |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Wireless Charging | No |
| Charging Type Port (MicroUSB/Type-C) | USB Type-C |
| G Status (5G/4G/3G) | 5G/4G |
| OS Version | Android 16 |
| Build Quality: Materials Used | Aluminum frame, glass back |
|---|---|
| Glass Protection front (brand) | Gorilla Glass 7i |
| USER BENCHMARKS | BENCH |
|---|---|
| Screen Quality Viewing Angles | 4/5 |
| Screen Quality Luminancemax | 2000 |
| Screen Quality Sunlight Visibility | 4/5 |
| Screen Quality Luminancemin | 1 |
| Screen Quality Colour Accuracy | 4/5 |
| USER BENCHMARKS | BENCH |
|---|---|
| Cpu Throttling Test 20 Threads 15 Mins | 86.00 |
| Pcmark Work 20 | 10731 |
| Geekbench 5 Single Core | 1239 |
| Antutu 80 | 1460237 |
| Geekbench 5 Multi Core | 4053 |
| USER BENCHMARKS | BENCH |
|---|---|
| Pcmark Random Read Speed | 746 MB/s |
| Pcmark Sequential Read Speed | 2231 MB/s |
| Pcmark Random Write Speed | 881 MB/s |
| Pcmark Sequential Write Speed | 1880 MB/s |
| USER BENCHMARKS | BENCH |
|---|---|
| 3dmark Wildlife Extreme | 2096 |
| Gfx Bench Aztec Ruins High Tier | 4080 |
| Gfx Bench Car Chase | 3559 Frames |
| Gfx Bench Manhattan 31 | 3734 Frames |
| USER BENCHMARKS | BENCH |
|---|---|
| Pcmark Battery Life | 1290 minutes |
| Charging 0 - 100 | 55 minutes |
| 15 Minutes Of Cod Mobile | 4% |
| Video Streaming Netflix 30 Mins | 4% |
| Gps Navigation For 1 Hour | 4% |
| USER BENCHMARKS | BENCH |
|---|---|
| Selfie Camera | 80% |
| Rear Camera | 80% |
Good display
Good battery life
Fast charging
Stable performance
Reliable cameras
Familiar chipset
Limited upgrades
No wireless charging