




| Processor Name | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 |
|---|---|
| Max Clock Speed (Big Core) | 2.8 GHz |
| Max Clock Speed (Small Core) | 1.8 GHz |
| Processor Cores (Big) | 1 |
| Processor Cores (Small) | 7 |
| Internal Storage |
256 GB |
| RAM |
12 GB |
| Screen Size | 6.59 inches |
|---|---|
| Display PPI | 459 |
| Display Type | OLED |
| HDR Support | Yes |
| Resolution | 1260×2750 px |
| Front Camera (Resolution) | 50 MP, f/2.0, 21mm (wide), 1/2.76″, 0.64µm, AF |
|---|---|
| Rear Camera (Resolution - Highest) | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.56″”, 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.7, 85mm (periscope telephoto), 1/1.95″”, 0.8µm, PDAF, OIS, 3.7x optical zoom 8 MP, f/2.2, 15mm, 115˚ (ultrawide) |
| Number of Front cameras | 1 |
| Type of Secondary Rear Camera | Ultrawide, periscope telephoto |
| Stabilisation | Yes |
| Primary Camera Aperture | 1.9 |
| Front Facing Aperture | 2 |
| Max Video Resolution | 4K |
| Battery rating (mAh) | 6500 |
|---|---|
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Wireless Charging | No |
| Charging Type Port (MicroUSB/Type-C) | Type-C |
| G Status (5G/4G/3G) | 5G, 4G, 3G, 2G |
| OS Version | Android 16 |
| Build Quality: Materials Used | Aluminum alloy frame, glass back or fiber-reinforced plastic back |
|---|
| Variant | RAM | Storage | Price (India) |
|---|---|---|---|
| Base Variant | 8 GB | 256 GB | ₹49,999 |
| Top Variant | 12 GB | 256 GB | ₹53,998 |
The Vivo V70 was officially launched on 19 February 2026 in India as part of the new V70 Series lineup.
The Vivo V70 starts at ₹45,999 for the base 8 GB + 256 GB variant, with the 12 GB + 256 GB model priced at ₹49,999.
The Vivo V70 is available in Lemon Yellow and Passion Red colour options.
The phones feature new AI tools like AI Magic Weather, AI Audio Noise Eraser, and an India-specific AI Holi Portrait mode.
The series includes the standard Vivo V70 and a new premium variant, the Vivo V70 Elite.