






| Processor Name | Mediatek Dimensity 8350 (4 nm) |
|---|---|
| Max Clock Speed (Big Core) | 3.35 GHz |
| Max Clock Speed (Small Core) | 2.2 GHz |
| Processor Cores (Big) | 1 |
| Processor Cores (Small) | 7 |
| Internal Storage |
512 GB |
| RAM |
12 GB |
| Screen Size | 6.59 inches |
|---|---|
| Display PPI | 460 |
| Display Type | OLED |
| HDR Support | Yes |
| Resolution | 1256×2760 px |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Front Camera (Resolution) | 50 MP, f/2.0, Wide |
|---|---|
| Rear Camera (Resolution - Highest) | 50 MP, f/1.8, Wide, 50 MP, f/2.8, Telephoto, 8 MP, f/2.2, Ultrawide |
| Number of Front cameras | 1 |
| Type of Secondary Rear Camera | Ultra-Wide, Telephoto Angle |
| Stabilisation | Yes |
| Primary Camera Aperture | 1.8 |
| Front Facing Aperture | 2 |
| Max Video Resolution | 4K |
| Battery rating (mAh) | 6000 |
|---|---|
| Fast Charging | Yes |
| Fast Charging Wattage | 80 |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Wireless Charging | No |
| Charging Type Port (MicroUSB/Type-C) | USB Type-C |
| G Status (5G/4G/3G) | 5G, 4G |
| OS Version | Android 15 |
| Build Quality: Materials Used | Aluminum alloy frame, glass back |
|---|---|
| Glass Protection front (brand) | Gorilla Glass 7i |