




| Processor Name | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 |
|---|---|
| Max Clock Speed (Big Core) | 3.8 GHz |
| Max Clock Speed (Small Core) | 3.32 GHz |
| Processor Cores (Big) | 2 |
| Processor Cores (Small) | 6 |
| Internal Storage |
1 TB |
| RAM |
16 GB |
| Screen Size | 6.8 inches |
|---|---|
| Display PPI | 446 |
| Display Type | OLED |
| HDR Support | Yes |
| Resolution | 1264×2780 px |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Front Camera (Resolution) | 50 MP, f/2.0, Wide |
|---|---|
| Rear Camera (Resolution - Highest) | 50 MP, f/1.6, Wide, 50 MP, Periscope telephoto, 50 MP, f/2.0, Ultrawide |
| Number of Front cameras | 1 |
| Type of Secondary Rear Camera | Periscope telephoto, ultrawide |
| Stabilisation | Yes |
| Primary Camera Aperture | 1.6 |
| Front Facing Aperture | 2 |
| Max Video Resolution | 8K |
| Battery rating (mAh) | 5200 |
|---|---|
| Fast Charging | Yes |
| Fast Charging Wattage | 90 |
| Wireless Charging | Yes |
| Wireless Charging Wattage | 50 |
| Reverse Wireless Charging | Yes |
| Charging Type Port (MicroUSB/Type-C) | USB Type-C |
| G Status (5G/4G/3G) | 5G,4G |
| OS Version | Android 16 |
| Build Quality: Materials Used | Aluminum frame |
|---|---|
| Glass Protection front (brand) | Gorilla Glass Victus 2 |
| USER BENCHMARKS | BENCH |
|---|---|
| Screen Quality Viewing Angles | 5/5 |
| Screen Quality Luminancemax | 2450 |
| Screen Quality Sunlight Visibility | 5/5 |
| Screen Quality Colour Accuracy | 5/5 |
| USER BENCHMARKS | BENCH |
|---|---|
| Cpu Throttling Test 20 Threads 15 Mins | 61.00 |
| Pcmark Work 20 | 21255 |
| Geekbench 5 Single Core | 2892 |
| Antutu 80 | 3101691 |
| Geekbench 5 Multi Core | 9498 |
| USER BENCHMARKS | BENCH |
|---|---|
| Pcmark Random Read Speed | 2223 MB/s |
| Pcmark Sequential Read Speed | 4345 MB/s |
| Pcmark Random Write Speed | 2080 MB/s |
| Pcmark Sequential Write Speed | 4389 MB/s |
| USER BENCHMARKS | BENCH |
|---|---|
| 3dmark Wildlife Extreme | 5565 |
| USER BENCHMARKS | BENCH |
|---|---|
| Pcmark Battery Life | 964 minutes |
| Charging 0 - 100 | 43 minutes |
| 15 Minutes Of Cod Mobile | 5% |
| Video Streaming Netflix 30 Mins | 3% |
| Gps Navigation For 1 Hour | 5% |
| USER BENCHMARKS | BENCH |
|---|---|
| Selfie Camera | 80% |
| Rear Camera | 87% |
The Motorola Signature price in India starts at ₹59,999 for the 256GB variant, with an effective launch price of ₹54,999 including bank offers on Flipkart and Motorola.in.
Motorola Signature powered by the flagship Snapdragon 8 Gen series chipset, delivering top-level performance for gaming, multitasking, and AI features.
The phone features a triple 50MP camera setup with OIS, ultra-wide and telephoto lenses, plus a high-resolution selfie camera for professional-quality photos and videos.
Motorola Signature packs a large 5,200mAh battery with fast wired and wireless charging, ensuring all-day usage with quick top-ups.
Yes, it supports 5G connectivity and offers long-term software support with multiple Android updates and security patches.