



| Country of Origin | China |
|---|---|
| Architecture | 64 bit |
| Series | Threadripper |
| Virtualization Support | Yes |
| Brand | AMD |
| Memory Channels | 4 |
| Compatible Device | PC |
| Model | 1950X |
| CPU Cache | 1.5 MB |
|---|---|
| L2 Cache | 8 MB |
| CPU Clock Speed Upto | 4 GHz |
| L3 Cache | 32 MB |
| CPU Clock Speed | 3.4 GHz |
| CPU Threads | 32 |
| Max. Thermal Design Power | 180 W |
|---|---|
| PCI | 3.0 |
| Additional Features | 16 Cores |
| Virtualization Support | Yes |
| Data Rate | DDR4 |
|---|---|
| Memory Channels | 4 |
| Warranty Type | Manufacturer |
|---|---|
| Warranty | 3 years |
| Series | Threadripper |
|---|---|
| Brand | AMD |
| Model | 1950X |