
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 TV Unit, TM1240A Remote Controller, Batteries (For Remote Control), User Manual, Power Cable |
| Power Consumption | 180 W |
| Voltage Requirement | AC 100 – 240 V |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
|---|---|
| Curve TV | No |
| Refresh Rate | 200 Hz |
| Touch Screen | No |
| Size (Diagonal) | 49 in |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 40 W |
| Output Per Speaker | 20 W |
| Audio Formats Supported | MP3 |
| Ethernet | Yes |
|---|---|
| USB Ports | 3 |
| Image Formats Supported | JPEg, PNG |
|---|---|
| Video Formats Supported | MP4 |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Social Media Integration | Yes |
| Touch Controls On Remote | No |
|---|