
| Series | Core i5 |
|---|---|
| Model | MD223HN/A |
| Utility | Everyday Use |
| Sales Package | MacBook Air |
| OS Type | Mac OS X Lion |
|---|
| Display Type | High Resolution LED-Backlit Glossy |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 11 inches |
| Resolution (Pixels) | 1366 x 768 pixels |
| Display PPI | 142 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | Yes |
|---|---|
| WiFi standard | IEEE 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth (Version) | v4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Camera | 720p FaceTime HD camera |
|---|---|
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 300 x 192 x 17 mm |
| Weight (KG) | 1.08 kg |
| Processor Name | 2nd Gen Intel Core i5 2557M |
|---|
| GPU (Model) | Intel HD Graphics 4000 |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | DDR3 |
|---|---|
| RAM (GB) | 4 GB |
| Hard Disk Capacity | 64 GB |
| Battery Backup (Hours) | Upto 5 hours |
|---|---|
| Adapter (Type) | 45W MagSafe 2 Power Adapter |