The Game Awards 2018: The complete winners list

God of War and Red Dead Redemption bagged multiple awards. Sadly, PUBG mobile didn't win best mobile game of the year

Published Date
07 - Dec - 2018
| Last Updated
07 - Dec - 2018
 
The Game Awards 2018: The complete winners list

The game awards went live at 7 a.m. India time today morning and in case you missed them, worry not, we’ve got you covered. Not only will we be listing the winners below, but at the end of this story you can watch the complete Game Awards show which has some fantastic orchestral performances, the voice actors of God of War – Kratos and Atreus give out an award in their iconic voice, and of course a lot of new game trailers. One of the highlights of the shows was that the three big names, Sony, Microsoft and Nintendo i.e., Shawn Layden, Phil Spector and Reggie Fils-Aimé respectively took the stage to talk about the art form that is gaming. It was an incredible morning here for gaming. Sure, heavy weights like Hideo Kojima and Death Stranding were absent, but I guess we can expect to see more details of some of the AAA games soon. Anticipated games like Anthem got a new trailer at the Game Awards and the creators of the original Fallout game who are now a part of Obsidian Entertainment announced The OuterWorlds! The game is a new single-player RPG coming to Xbox One, PlayStation 4 and PC in 2019! Below is the list of all the winners of the Game Awards 2018

GAME OF THE YEAR

Assassin’s Creed Odyssey” (Ubisoft Quebec / Ubisoft)
“Celeste” (Matt Makes Games)
“God of War” (Sony Santa Monica / SIE) (WINNER)
Marvel’s Spider-Man” (Insomniac Games / SIE)
Monster Hunter: World” (Capcom)
Red Dead Redemption 2” (Rockstar Games)

BEST ONGOING GAME

“Destiny 2” (Bungie / Activision)
“Fortnite” (Epic Games) (WINNER)
“No Man’s Sky” (Hello Games)
“Overwatch” (Blizzard)
“Tom Clancy’s Rainbow Six Siege” (Ubisoft Montreal / Ubisoft)

BEST GAME DIRECTION

“A Way Out” (Hazelight Studios / EA)
Detroit: Become Human” (Quantic Dream / SIE)
“God of War” (Sony Santa Monica / SIE) (WINNER)
“Marvel’s Spider-Man” (Insomniac Games / SIE)
“Red Dead Redemption 2” (Rockstar Games)

BEST NARRATIVE

“Detroit: Become Human” (Quantic Dream / SIE)
“God of War” (Sony Santa Monica / SIE)
“Life is Strange 2: Episode 1” (Dontnod Entertainment / Square Enix)
“Marvel’s Spider-Man” (Insomniac Games / SIE)
“Red Dead Redemption 2” (Rockstar Games) (WINNER)

BEST ART DIRECTION

“Assassin’s Creed Odyssey” (Ubisoft Quebec / Ubisoft)
“God of War” (Sony Santa Monica / SIE)
“Octopath Traveler” (Square Enix / Acquire / Nintendo)
“Red Dead Redemption 2” (Rockstar Games)
“Return of Obra Dinn” (3909 LLC) (WINNER)

BEST SCORE/MUSIC

“Celeste” (Lena Raine)
“God of War” (Bear McCreary)
“Marvel’s Spider-Man” (John Paesano)
“Ni No Kuni II” (Joe Hisaishi)
“Octopath Traveler” (Yasunori Nishiki)
“Red Dead Redemption 2” (Woody Jackson) (WINNER)

BEST AUDIO DESIGN

“Call of Duty: Black Ops 4” (Treyarch Studios / Activision)
Forza Horizon 4” (Playground Games / Turn 10 Studios / Microsoft Studios)
“God of War” (Sony Santa Monica / SIE)
“Marvel’s Spider-Man” (Insomniac Games / SIE)
“Red Dead Redemption 2” (Rockstar Games) (WINNER)

BEST PERFORMANCE

Bryan Dechart as Connor, “Detroit: Become Human”
Christopher Judge as Kratos, “God of War”
Melissanthi Mahut as Kassandra, “Assassin’s Creed Odyssey”
Roger Clark as Arthur Morgan, “Red Dead Redemption 2” (WINNER)
Yuri Lowenthal as Peter Parker, “Marvel’s Spider-Man”

GAMES FOR IMPACT

“11-11 Memories Retold” (Digixart / Aardman Animations / BANDAI NAMCO Entertainment)
“Celeste” (Matt Makes Games) (WINNER)
“Florence” (Mountains / Annapurna Interactive)
“Life is Strange 2: Episode 1” (Dontnod Entertainment / Square Enix)
“The Missing: JJ Macfield and the Island of Memories” (White Owls / Arc System Works)

BEST INDEPENDENT GAME

“Celeste” (Matt Makes Games) (WINNER)
“Dead Cells” (Motion Twin)
“Into the Breach” (Subset Games)
“Return of the Obra Dinn” (3909 LLC)
“The Messenger” (Sabotage Studio)

BEST DEBUT INDIE GAME

“Donut County”(Ben Esposito / Annapurna Interactive)
“Florence” (Mountains / Annapurna Interactive)
“Moss” (Polyarc Games)
“The Messenger” (Sabotage Studio) (WINNER)
“Yoku’s Island Express” (Villa Gorilla)

BEST MOBILE GAME

“Donut County” (Ben Esposito / Annapurna Interactive)
“Florence” (Mountains / Annapurna Interactive) (WINNER)
“Fortnite” (Epic Games)
PUBG MOBILE” (Lightspeed & Quantum / Tencent Games)
“Reigns: Game of Thrones” (Nerial / Developer Digital)

BEST VR/AR GAME

“ASTRO BOT Rescue Mission” (SIE Japan Studio / SIE) (WINNER)
“Beat Saber” (Beat Games)
“Firewall Zero Hour” (First Contact Entertainment / SIE)
“Moss” (Polyarc Games)
“Tetris Effect” (Resonair / Enhance, Inc)

BEST ACTION GAME

“Call of Duty: Black Ops 4” (Treyarch / Activision)
“Dead Cells” (Motion Twin) (WINNER)
“Destiny 2: Forsaken” (Bungie / Activision)
Far Cry 5” (Ubisoft Montreal / Ubisoft)
“Mega Man 11” (Capcom)

BEST ACTION/ADVENTURE GAME

“Assassin’s Creed Odyssey” (Ubisoft Quebec / Ubisoft)
“God of War” (Sony Santa Monica / SIE) (WINNER)
“Marvel’s Spider-Man” (Insomniac Games / SIE)
“Red Dead Redemption 2” (Rockstar Games)
Shadow of the Tomb Raider” (Eidos Montreal / Crystal Dynamics / Square Enix)

BEST ROLE-PLAYING GAME

“Dragon Quest XI: Echoes of an Elusive Age” (Square Enix / Square Enix)
Monster Hunter: World” (Capcom) (WINNER)
“Ni no Kuni II: Revenant Kingdom” (Level 5 / BANDAI NAMCO Entertainment)
“Octopath Traveler” (Square Enix / Acquire / Nintendo)
“Pillars of Eternity II: Deadfire” (Obsidian Entertainment / Versus Evil)

BEST FIGHTING

“BlazBlue: Cross Tag Battle” (Arc System Works)
“Dragon Ball FighterZ” (Arc System Works / BANDAI NAMCO Entertainment) (WINNER)
“Soul Calibur VI” (Bandai Namco Studios / BANDAI NAMCO Entertainment)
“Street Fighter V Arcade” (Dimps / Capcom)

BEST FAMILY GAME

“Mario Tennis Aces” (Camelot Software Planning / Nintendo)
“Nintendo Labo” (Nintendo EPD / Nintendo)
“Overcooked 2″ (Ghost Town Games / Team 17) (WINNER)
“Starlink: Battle for Atlas” (Ubisoft Toronto / Ubisoft)
“Super Mario Party” (NDCube / Nintendo)

BEST STRATEGY GAME

“BATTLETECH” (Harebrained Schemes / Paradox Interactive
“Frostpunk” (11 bit studios)
“Into the Breach” (Subset Games) (WINNER)
“The Banner Saga 3” (Stoic Studio / Versus Evil)
“Valkyria Chronicles 4” (Sega CS3 / Sega)

BEST SPORTS/RACING

“FIFA 19” (EA Vancouver / EA Sports)
“Forza Horizon 4” (Playground Games / Turn 10 Studios / Microsoft Studios) (WINNER)
“Mario Tennis Aces” (Camelot Software Planning / Nintendo)
“NBA 2K19” (Visual Concepts / 2K Sports)
“Pro Evolution Soccer 2019” (PES Productions / Konami)

BEST MULTIPLAYER GAME

“Call of Duty: Black Ops 4” (Treyarch / Activision)
“Destiny 2: Forsaken” (Bungie / Activision)
“Fortnite” (Epic Games) (WINNER)
“Monster Hunter: World” (Capcom)

CONTENT CREATOR/STREAMER OF THE YEAR

Ninja (WINNER)
Pokimane
Dr. Lupo
Myth
Willyrex

BEST ESPORTS PLAYER

Dominique “Sonic Fox” McLean (WINNER)
Hajime “Tokido” Taniguchi
Oleksandr “S1mple” Kostyliev
Sung-Hyeon “Jjonak” Bang

BEST ESPORTS TEAM

Astralis
Cloud9 (WINNER)
Fnatic
London Spitfire
OG

BEST ESPORTS GAME

“CS:GO”
“DOTA 2”
“Fortnite”
“League of Legends”
“Overwatch” (WINNER)

BEST ESPORTS EVENT

Eleague Major: Boston 2018
EVO 2018
League of Legends World Championship (WINNER)
Overwatch League Grand Finals
The International 2018

BEST ESPORTS HOST

Alex “Goldenboy” Mendez
Alex “Machine” Richardson
Anders Blume
Eefje “Sjokz” Depoortere (WINNER)
Paul “Redeye” Chaloner

BEST ESPORTS COACH

Bok “Reapered” Han-gyu (WINNER)
Cristian “ppasarel” Bănăseanu
Danny “zonic” Sørensen
Dylan Falco
Jakob “YamatoCannon” Mebdi
Janko “YNk” Paunovic

BEST ESPORTS MOMENT

C9 Comeback Win In Triple OT vs FAZE (WINNER)
G2 Beating RNG
KT vs IG Base Race
OG’s Massive Upset of LGD
SonicFox Side Switch Against Go1 in DBZ

Digit NewsDeskDigit NewsDesk

The guy who answered the question 'What are you doing?' with 'Nothing'.